نام باشگاه :

باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد خوزستان

سال تاسیس :

اسفند ماه سال ۱۳۴۹ هجری شمسی

افراد شاخص باشگاه :

جواد نکونام ، اسماعیل شریفات ، لوسیانو پریرا ، آرش افشین ، بختیار رحمانی ، شیمبا ، ساسان انصاری ، جلال کاملی مفرد ، محمد قاضی ، رضا نوروزی ، ایمان مبعلی ، احسان پهلوان ، ایوب والی و …

نوع فعالیت :

باشگاه فوتبال

تاریخچه :

باشگاه فوتبال فولاد خوزستان که به‌طور خلاصه فولاد نامیده می‌شود، یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در شهر اهواز پایه‌گذاری شده‌ است. این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر ایران خلیج‌فارس حضور دارد. مالک این باشگاه شرکت فولاد خوزستان است.

مسابقات خانگی فولاد در ورزشگاه اختصاصی ورزشگاه فولاد آرنا برگزار می‌گردد.

فولاد خوزستان تیمی متشکل از کارگران شرکت فولاد خوزستان بود که فعالیت خود را در سال ١٣۴٩ و از لیگ دسته چهارم اهواز آغاز کرد. در آن زمان سیر پیشرفت و حرفه‌ای شدن این تیم بسیار کند پیش میرفت تا اینکه با صعود در لیگ‌های مختلف اهواز موفق شد در سال ١٣٧٠ قهرمان اهواز شود اینجا بود که این باشگاه مسیر پیشرفت و حرفه‌ای شدنش را با سرعت بیشتری آغاز کرد. فولادیها دو سال بعد یعنی در سال ١٣٧٢ به لیگ دسته دوم خوزستان صعود کردند و در اولین فصل حضور در این لیگ موفق به کسب عنوان قهرمانی شدند و به لیگ دسته اول خوزستان راه یافتند.

پس از یک سال حضور در لیگ دوم کشور، در سال ۱۳۷۵ فولاد خوزستان با مربیگری «همایون شاهرخی» توانست با کسب عنوان نایب قهرمانی به لیگ آزادگان (لیگ سطح یک) راه پیدا کند. حضور در لیگ اول کشور افتخار و کاری شگفت‌انگیز برای این تیم محسوب می‌شد چرا که آن‌ها ده سال پیش از آن، در لیگ دسته چهار محلی بازی می‌کردند. اما آن‌ها به همین بسنده نکردند و به پیشرفت آسانسور وارشان ادامه دادند و ۴ سال بعد در اولین دوره لیگ برتر ایران خلیج فارس با هدایت وینکو بگوویچ عنوان سومی را به دست آوردند.

افتخارات :

این تیم توانست در سال ۱۳۹۳ با مربی گری حسین فرکی برای دومین بار قهرمان لیگ برتر ایران شود. در فصل ۹۳–۹۲ که تکلیف قهرمانی به آخرین هفته از مسابقات کشیده شده بود، تیم فولاد با شکست تیم گسترش فولاد تبریز با نتیجه یک بر صفر، با پیشی گرفتن از تیم نفت تهران به دومین قهرمانی اش در مسابقات لیگ خلیج فارس دست یافت. تک گل تیم را در این بازی مهرداد جماعتی در دقیقه ۳۷ به ثمر رساند.

فولاد خوزستان که با مربیگری جواد نکونام تیمی متفاوت شده بود توانست در اولین فصل حضور نکونام سهمیه آسیایی را بدست آورد و بعد از ۶ سال دوری دوباره برای چهارمین بار آسیایی شود. در فصل دوم مربی گری نکونام در این تیم با توجه به اینکه پنجره نقل و انتقالات باشگاه بسته بود اما توانستند با بازی خوب و منظم در جام حذفی با کنار زدن سپاهان و تیم استقلال در فینال، قهرمان جام حذفی بشوند که باعث خوشحالی فراوان مردم خوزستان شد و در نتیجه فولاد توانست برای پنجمین بار به آسیا صعود کند.

فولاد خوزستان با مربیگری جواد نکونام در ورزشگاه شهید قاسم سلیمانی شهر سیرجان توانست با نتیجه یک بر صفر مقابل پرسپولیس پیروز شود و فاتح سوپرجام شود تک گل این بازی را موسی کولیبالی در دقیقه ۱۸ به ثمر رساند. این اولین قهرمانی فولاد در سوپرجام بود. دیگر حضور آنها در سوپرجام در سال ۱۳۸۴ بود که با باخت آنها مقابل تیم صبا همراه شد.

کشوری

 • لیگ برتر ایران
  • 1 قهرمانی(۲) : ۸۴–۸۳، ۹۳–۹۲
  • 3 سوم(۳) : ۸۱–۸۰، ۸۳–۸۲، ۹۹–۹۸
 • جام حذفی ایران
  • 1 قهرمانی(۱) : ۱۴۰۰–۱۳۹۹
  • 2 نایب قهرمان(۱) : ۱۳۷۲
 • سوپر جام ایران
  • 1 قهرمانی(۱) : ۱۴۰۰
  • 2 نایب قهرمان(۱) : ۱۳۸۴
 • لیگ دسته دوم ایران
  • 2 نایب قهرمان(۱) : ۱۳۷۶_۱۳۷۵

گالری تصاویر :

ارتباط با ما :

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@

 اینستاگرام   itfootball.ir

آپارات itfootball

فوتبالبیس - طرح یادگیری فوتبال پایه
X

فرم ثبت نام