به گزارش پایگاه علمی آی تی فوتبال ، قصد داریم در این مقاله توضیحات مختصری در مورد ایجنت فوتبال خدمت شما ارائه کنیم .

ایجنت چیست؟

ایجنت یک کلمه انگلیسی به معنای نماینده است. ایجنت به عنوان نماینده یک شخص امور مزتبط با آن فرد را انجام می دهد.

ایجنت‌ فوتبال یا کارگزارها کی هستند ؟

عنوان ایجنت ورزشی در به‌طور ساده و عمومی به مدیر برنامه‌های ورزشی یا به قولی دلال ورزشی گفته می‌شود.

از سال ۲۰۱۵ فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا از ایجنت به‌عنوان واسطه ورزشی نام برد و آن‌ها را به‌عنوان واسطه جابه‌جایی بازیکن‌ها به رسمیت شناخت و به آن‌ها مجوز فعالیت داد .

طبق تعریف فیفا ایجنت را افراد حقیقی یا حقوقی هستند که به صورت رایگان یا به ازای دریافت مبلغی به عنوان نماینده یک باشگاه یا بازیکن در مسیر انعقاد قرارداد حاضر می شود و یک طرف را نمایندگی می کند.

ایجنت ها چه به‌صورت شخصی یا شخص حقیقی چه به‌صورت شرکتی یا شخص حقوقی فعالیت می‌کنند و شرکت‌های بزرگ کارگزاری را تشکیل می‌دهند

تاریخچه ایجنت ها در فوتبال :

قبل از ۱۹۹۰ معمولاً خانواده بازیکن مثلاً پدر او یا یک بزرگ‌تر او نقش ایجنت یا کارگزار او را بر عهده داشت که خب به دلیل ناآگاهی اکثر این افراد با مسائل قانونی و حقوقی مشکلات زیادی برای بازیکنان ایجاد می‌شد برای بازیکنان به دنبال افرادی رفتند که از این مسائل آگاهی داشتند این بود که ایجنت‌های رسمی به وجود آمدند .

در ابتدا این شغل را زیاد جدی گرفته نمی‌شد مثلاً در سال ۱۹۹۵ در مشور سوئد فقط ۳ ایجنت وجود داشت اما به‌تدریج این شغل هم به‌عنوان یکی از شغل‌های مهم شناخته شد به‌طوری‌که در سال ۲۰۰۲ این تعداد در سوئد به ۳۳ ایجنت رسمی رسید.

در سال ۲۰۰۲ تعداد ۵۱۸۷ ایجنت رسمی وجود داشته‌اند که ۶۰۰ تن از آن‌ها در ایتالیا بوده‌اند.

از سال ۲۰۰۱ به بعد دیگر فیفا به ایجنت ها مجوز نمی‌داده و آن‌ها برای رسمی کردن فعالیت خودشان باید از فدراسیون آن کشور مجوز می‌گرفته‌اند.

البته یک نکته مهم را باید در نظر گرفت که این ایجنت ها فقط مختص رشته فوتبال نیستند و می توانند توی رشته‌های دیگر هم فعالیت کنند.

وظیفه یک ایجنت فوتبال چیست ؟

ایجنت باید نماینده یک‌ ورزشکار باشد که این نمایندگی در موارد زیادی انجام می‌شود

مهم‌ترین وظیفه یک ایجنت نمایندگی او در نقل و انتقالات است که درصدی از مبلغ این نقل‌وانتقال هم به او می‌رسد که همان پورسانت این انتقال است.مبلغ این پورسانت بین ۴ تا ۱۰ درصد است.

اصل وظیفه یک واسطه یا ایجنت بعد از امضا قرارداد شروع می‌شود این ایجنت باید موارد دیگری را در نظر داشته باشد مثل مسائل انضباطی و مسائل رفاهی بازیکن مثل خودرو ، محل زندگی یا سرمایه‌گذاری بازیکن مشاوره در سبک زندگی بازیکن.

یکی دیگر از وظایف مهم ایجنت ها عقد قرارداد با شرکت‌های تبلیغاتی و پشتیبان‌های شخصی بازیکنان است که به‌صورت انحصاری با بازیکنان قرارداد می‌بندند و باشگاه‌ها کاری ندارند که وجود این کارگزار و ایجنت ورزشی باعث می‌شود جلوی مشکلات زیادی گرفته شود.

یکی دیگر از وظایف مهم یک ایجنت ورزش نظارت بر مصاحبه‌های و ارتباط بازیکنان با رسانه‌ها است ارتباطی مثل حضور در یک برنامه تلویزیونی یا مصاحبه با یک روزنامه یا نشریه ورزشی. این ‌مورد هم یکی از وظایف مهم یک ایجنت ورزشی است.

نحوه فعالیت یک ایجنت بر اساس چه مقرراتی انجام می شود؟

ایجنت ها باید بر اساس قوانین فیفا و فدراسیون کشور مربوطه فعالیت کنند.

مقررات فیفا در حقیقت حداقل هایی است که باید از طریق ایجنت ها رعایت بشود و مقررات داخلی فدراسیون ها قوانین تکمیلی قوانین فیفا است.در فدراسیون ایران این قوانین تحت نام قوانین ناظر بر فعالیت واسطه ها و همکاری با آنها است که در تیر ماه ۱۳۹۷ اجرایی شده است.هر کسی که می خواهد وارد مسیر ایجنتی شود باید این دو مقررات را در نظر داشته باشد.

شرایط اولیه ایجنت شدن:

همانطور که عنوان کردیم برای فعالیت رسمی ایجنتی باید از یک فدراسیون فوتبال مجوز فعالیت بگیریم.هر فدراسیون برای دادن این مجوز شرایط خودش را دارد.بعضی آزمون می گیرند و بعضی بدون آزمون به افراد مجوز می دهند.در ایران افراد پس از قبولی در آزمون می توانند مجوز بگیرند.

اما سوال اینجاست چه کسانی می توانند برای گرفتن مجوز واسطه گری اقدام کنند و این نفرات چه شرایطی باید داشته باشند؟

برای پاسخ به این سوال باید ماده ۴ قانون همکاری با واسطه ها را مرور کرد در این قانون شرایط زیر را برای گرفتن این مجوز اعلام می کند. البته تعدادی از این موارد برای بعد ازقبولی در آزمون است:

۱- باید تابعیت ایرانی داشته باشید.

۲- گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه داشته باشید.

۳- از فعالیتهای مربوط به فوتبال محروم نشده باشید.

۴- کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید.

۵- مدرک تحصیلی مورد نیاز حداقل دیپلم است.

۶- گواهی دوره مورد نیاز را که فدراسیون برگزار می کند را بگیرید.

۷- پرداخت حق عضویت سالانه پس از اخذ مجوز

۸- پرداخت مبلغی برای تشکیل پرونده انجام مراحل عضویت

۹- ارایه صورت حساب مالیاتی

۱۰- ارائه بیمه نامه مسئولیت مدنی

۱۱- داشتن تاییدیه از طرف کمیته تعیین وضعیت بازیکنان که البته این مورد در صورتی قبولی در آرمون لازم است.

۱۲- معرفی یک دفتر کار با کاربری تجاری

البته این شرایط در مورد اشخاص حقیقی است و برای شرکت ها و اشخاص حقوقی شرایط دیگری نیز وجود دارد که باید فدراسیون و قسمت مربوط استعلام گرفته شود.

معروف ترین ایجنت ها چه کسانی هستند:

در حال حاضر از خورخه مندر و مینو رایولا می توان به عنوان معروف ترین ایجنت های فوتبال نام برد.

چگونه ایجنت فوتبال شویم؟

ایجنت ورزشی به خصوص ایجنت فوتبال یکی از مشاغلی است که امروزه در سراسر دنیا به سبب درآمد بالا داری طرفداران زیادی می باشد. و ما شاهد این هستیم که روزانه افرادی زیادی در اینترنت جملاتی همچون اینکه چگونه ایجنت فوتبال شویم؟ ، چگونه مدیر برنامه فوتبالیست ها شویم؟ و شروع منیجری فوتبال چگونه است در گوگل سرچ می شود.

مینو رایولا چگونه ایجنت فوتبال شد؟

جالب است بدانید یکی از برجسته ترین ایجنت های فوتبال آقای مینو رایولا می باشد که در این زمینه بسیار موفق ظاهر شده و مدیر برنامه بازیکنان نام آشنایی همچون پاول ندود،زلاتان،پوگبا،بارتلی،اینسینیه، هالند و … می باشد. مینو رایولا هنرهای خارق العاده ای دارد به گونه ای که حتی در مسائل مهم زندگی این ستارگان بزرگ هم مشاوره و اظهار نظر می کند. ملیت هلندی  ایتالیایی دارد و به ۷ زبان زنده دنیا مسلط است. آقای ریولا از بچگی علاقه مند به برنامه ریزی دقیق بوده و کار خود را از گارسونی در رستوران آغاز کرده اینکه این همه پیشرفت چگونه ممکن است. یک دلیل دارد آن هم داشتن بیزینس پلن برای کسب و کار خود می باشد و به گونه ای عمل می کند که همیشه با اختلاف از رقبای خود گام بر می دارد و بعید است کسی به او برسد.

ایجنت فوتبال شدن چه مراحلی دارد؟

بیزینس پلن در شغل اینجنت فوتبال به چه شکل می باشد؟ در آی تی فوتبال به شما می آموزیم چگونه یک ایجنت موفق ورزشی شوید و بتوانید در این شغل پیشرفت کنید. ما همراه و همگام شما هستیم تا قادر شوید به عنوان یک ایجنت رسمی مشغول بکار شوید. شیوه کاری ما از طریق کمک به طراحی بیزینس پلن پیشرفت و چگونگی اشتغال شما می باشد در این مسیر از تکنیک های آی تی فوتبال در کسب وکار ایجنت فوتبال نیز بهره برده و کوچ صورت می پذیرد.

برای پیش ثبت نام دوره جدید ایجنت کلیک نمایید

آموزش ایجنتی فوتبال در ایران:

در آی تی فوتبال مشاور شما هستیم و حرف های شما را گوش می دهیم و راهکارهای شما را بازبینی می کنیم که چگونه می توانید فردی موفق در زمینه ایجنتی فوتبال باشید. ما شما را ایجنت نمی کنیم بلکه دوست شماییم و دلسوزانه تمامی چالش های مسیر ایجنت شدن شما را بررسی می کنیم و به شما می گوییم که باید از کجا شروع کرد و چه لازمه هایی نیاز دارید. مشوق شما در این مسیر هستیم و امیدواریم که مراجعه کننده برای ایجنت شدن فردی با پتانسیل بالا باشد.کوچ کردن ایجنت های فوتبال در آی تی فوتبال به صورت حرفه ای انجام می شود و تمامی چالش های مسیر ایجنت ها بررسی می شود و به امیدها و آرزوهای آن ها پاسخ منطقی داده می شود. در بحث کوچ کردن ایجنت های ورزشی هدف این است با مهارت پرسش گری ذهن اجنت ها به سمت مسیر و پتانسیل های پیشرفت جهش پیدا کند.

(منبع : سایت هماوردگاه)

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball

X