فلسفه مربیگری فوتبال

دپارتمان علمی آی تی فوتبال (مقالات آموزشی) :

به گزارش پایگاه علمی آی تی فوتبال ، در این مقاله قصد داریم فلسفه مربیگری را شرح دهیم .

تدوین فلسفه مربیگری :

اکنون فلسفه‌ای درباره زندگی و احتمالاً فلسفه‌ای درباره مربیگری دارید ممکن است این فلسفه به‌خوبی در ذهن شما شکل‌گرفته یا نگرفته باشد دورنمایی که از زندگی در ذهن خود دارید ممکن است در ضمیر آگاه یا ناخودآگاه شما جای گرفته باشد که این موضوع به میزان تفکری بستگی دارد که درباره آن داشته‌اید حتی اگر فلسفه‌ای کاملاً تکامل‌یافته دارید به خاطر داشته باشید این فلسفه به‌ مرورزمان تکامل می‌یابد.

بسیاری از مربیان معروف به دلیل فلسفه مربیگری خود شناخته می‌شوند این مربیان خیلی زود و در آغاز کار حرفه‌ای خود دریافتند هنر مربیگری مستلزم استفاده ماهرانه از مفاهیم گسترده فلسفی است تا دستیابی آن‌ها را به اهدافشان میسر و تقویت نماید صرف‌نظر از آنکه دیگران با فلسفه مربیگری ویژه آن‌ها موافق‌اند یا خیر.

هر فلسفه‌ای از اجزای زیر تشکیل‌شده است:

۱- اهداف اصلی یعنی آنچه برای آن ارزش قائل‌اند و می‌خواهند بدان دست یابند.
۲- اصول و اعتقاداتی که به شما کمک می‌کنند به اهداف خود دست‌یابید این اصول به شما کمک می‌کنند تا با بی نهایت موفقیت در زندگی روبرو شوید.
برخی اصول اعتقادات شما جنبه تکمیلی دارند و چنانچه در شکل زیر نشان داده‌شده است بر اساس براثر تجربیاتش با شکل می‌گیرند.

هنگامی‌که خود را در وضعیتی نامطمئن می‌یابید و نمی‌دانید بهترین راه پاسخ چیست اصول تکاملی شما آزمون می‌شوند هنگامی‌که پاسخ دادید می‌تواند پیامدهای پاسخ خود را در برابر اصول خود ارزشیابی کنید ارزشیابی مطلوب اصول شما را تقویت می‌کند و ارزشیابی نامطلوب به‌ویژه آن اگر تکرار شوند احتمالاً نشانه آن است که باید در جستجوی اصول دیگری باشید.

بااین‌وجود برخی مربیان توجه کمتری به این فرآیند ارزشیابی دارند . این مربیان فلسفه‌هایی دارند که به‌اندازه کافی برای تأمین نیازمندی‌های مربیگری تکامل نیافته است سایر مربیان فلسفه‌هایی برای خودساخته‌اند که انعطاف‌ناپذیر و در دستیابی به اهداف آنان بی‌ثمر است برخی دیگر فلسفه‌های اختیار می‌کنند که باارزش‌های جامعه منافات دارد.

بیش از همه فلسفه جان وودن بر من تأثیر گذاشت که بر آموزش و اجرا تأکید دارد تا برنده شدن فلسفه مربیگری وودن نشان‌دهنده آگاهی و دانش فراوان او طی یک‌عمر مربیگری است او با فلسفه‌ای که در پایان کار خود می‌پسندید کار مربیگری خود را شروع نکرد و بنابراین انتظار نداشته باشید همه پاسخ‌ها را فوراً دریافت کنید. ذهن خود را باز نگه‌دارید و اعتقادات و ارزش‌های خود را هر از چند گاهی به آزمون گذارید و از تجربیات مربیان آگاه و خردمند مانند جان وودن بهره‌مند شوید.

برای ثبت نام در دوره های فوتبالی ما ، همین حالا کلیک نمایید

خودآگاهی:

اگر می‌خواهید به‌عنوان مربی و ورزشکاران کمک کنید اول باید خودتان را بشناسید با خودتان راحت باشید می‌توانید به ورزشکارتان کمک کنید بنابراین با خودتان راحت باشید. اگر در کارتان جهت احساس مسئولیت و تعهد داشته باشید می‌توانید این ویژگی‌ها را به ورزشکاران انتقال دهید وقتی ورزشکارانتان می‌بینند رفتار شما منطقی و باثبات است آن‌ها هم به‌احتمال‌زیاد رفتاری مناسب و باثبات از خود نشان می‌دهند. اگر در هدایت ورزشکاران خود در زمان مسابقات از خود شخصیت نشان دهید احتمالاً در افراد تحت حمایت خود تحت هدایت خود شخصیت‌سازی خواهید کرد.

جوانان در جستجوی الگو هستند آنچه را در معلم و مربی خود تحصیل می‌کنند برای خود می‌پسندد و جذب آن می‌شود به‌عنوان مربی باید بدانید آنچه به شاگردان تا می‌آموزید ممکن است در مقایسه با آنچه باشخصیت و فلسفه خود ارائه می‌کنید اهمیت خیلی کمتری داشته باشد به زبان ساده رفتار شاگردان شما در زندگی ممکن است وابسته به الگویی باشد که شما به آن‌ها ارائه کرده‌اید.

فراموش نکنید هنگامی‌که مسئولیت عظیم مربیگری را پذیرفته‌اید ورزشکاران شما به‌احتمال‌قوی به آنچه شما هستید تبدیل می‌شوند تا آنچه شما می‌خواهید بنابراین تا زمانی که خود را نشناسید نمی‌توانید جهت‌گیری‌های مثبت و باثباتی برای ورزشکارانتان به ارمغان آورید به‌محض آنکه ارزش‌های موردنظرتان را برای خود روشن ساختید بهتر می‌توانید به ورزشکاران خود در درگیری‌ها و موقعیت‌های پیچیده و گیج‌کننده کمک کنید.

فقط از طریق خودآگاهی به این نتیجه می‌رسید که می‌خواهید یا نیاز دارید در برخی جنبه‌های زندگی خود تواناتر شوید لازمه این امر آن است که با خود در این زمینه که کی هستید صادق باشید زیرا گاهی این تجربه دردناک است بتوانید خودآگاهی خویش را به دو روش افزایش دهید

۱-با تفکر درباره باورها و فرضیه‌های خود.
۲-با دریافت بازخورد از دیگران درباره اینکه شمارا چگونه می‌بینند و عکس‌العمل آن‌ها نسبت به شما چیست.
نگاه صادقانه به خود در ابتدا سخت و دشوار است بااین‌وجود اگر آنچه را می‌بینید دوست ندارید از آن فرار نکنید یا آن رد نکنید باید چیزهای بیشتری درباره آن بیاموزید.

ثبت نام مربیان فوتبال در سایت آی تی فوتبال

(منبع : ipcce)

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball

دوره ایجنت نقل و انتقال بازیکن فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

X