داستان غم انگیز نابغه فوتبال شوروی

دپارتمان خبری آی تی فوتبال (اخبار جهان) :

به گزارش پایگاه خبری آی تی فوتبال ، ۱۳ اکتبر ۱۹۷۴ برای همیشه به نقطه سیاه فوتبال شوروی تبدیل شد.

در ۱۳ اکتبر ۱۹۷۴ مهاجم ۲۱ساله دینامو مسکو درگذشت. آناتولی کوژمیاکین اگر زنده بود امروز ۷۰ساله می‌شد. داستان یکی از بااستعدادترین مهاجمان تاریخ فوتبال شوروی سابق که در چاهک آسانسور یک ساختمان مسکو درگذشت، در نوع خود غم‌انگیز است.

ستاره جهانی شکست‌خورده

کوژمیاکین نخستین بازی خود را در دینامو مسکو و دو سال بعد  در تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی انجام داد. او در این دوره موفق شد برای تیم ملی در مسابقات قهرمانی جوانان اروپا در چکسلواکی سابق به میدان برود. در پنج بازی، آناتولی هفت گل به ثمر رساند و نه‌تنها بهترین گلزن، بلکه بهترین بازیکن مسابقات شد.

لو یاشین، برترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال جهان پس از دومین بازی کوژیمیاکین برای دینامو، مهاجم جوان را به‌شدت تحسین کرد؛ “پسر بااستعدادی است، اگر کارش را متوقف کند، هیچ حسی نسبت به او وجود نخواهد داشت.”

همه منتظر بودند آناتولی به یک ستاره در کلاس جهانی تبدیل شود. هم‌پستی کوژمیاکین درباره او گفت: در واقع او از نظر بدنی بسیار آماده بود و در زمین فوتبال چیزهای زیادی می‌دانست اما نگرش به زندگی به‌دلیل جوانی، اجازه نمی‌دهد استعداد تا انتها آشکار شود.

فصل ۱۹۷۳ یکی از بهترین فصل‌ها در دوران کوتاه زندگی این بازیکن بود. آناتولی ۱۶ گل به ثمر رساند و تنها دو گل از بلوخین به‌عنوان بهترین گلزن مسابقات قهرمانی شوروی عقب ماند، با این حال، اتفاق وحشتناکی در ماه اکتبر رخ داد. در بازی خارج از خانه با دنیپرو، دروازه‌بان حریف روی پای کوژمیاکین افتاد، پارگی رباط صلیبی زانو. او تقریباً یک سال را از دست داد، بازگشت پس از این وقفه طولانی چگونه بود؟ در سپتامبر ۱۹۷۴ اتفاق افتاد، هیچ‌کس نمی‌توانست فکر کند که او فقط یک ماه دیگر زنده است.

مرگ دلخراش

روایت‌های مختلفی از شرایط مرگ کوژمیاکین وجود دارد، به‌گفته یکی از آنها، او یک روز از سرمربی دینامو مرخصی گرفت، به‌نظر می‌رسید کار فوری دارد. در آن زمان رسانه‌ها اعلام کردند که آناتولی آخرین روز زندگی خود را در کنسرت یک گروه موسیقیایی گذراند، پس از آن با یکی از دوستانش در آپارتمان استراحت کرد، صبح دوستانش تصمیم گرفتند از خانه خارج شوند، یکی از آنها تعریف می‌کند که از آپارتمان خارج شدیم و کلید آسانسور را زدیم، اتفاقی رخ داد و آسانسور مشکل فنی پیدا کرد، بچه‌ها بین طبقات گیر کرده بودند، امکان تماس با تعمیرکار هم برای حل مشکل وجود نداشت، بنابراین بچه‌ها تصمیم گرفتند خودشان بیرون بیایند، همه موفق شدند از آسانسور خارج شوند اما آناتولی نتوانست، لحظه‌ای که او پرید آسانسور شروع به حرکت کرد و رفت، تصور چنین مرگ وحشتناکی هم دردناک است، کوژمیاکین سرانجام در یک تابوت بسته به خاک سپرده شد.

آنزور کاوازاشویلی، دروازه‌بان پیشین اسپارتاک و قهرمان دو دوره اتحاد جماهیر شوروی درباره آناتولی فقید گفت: ما بازی او را در دینامو مسکو تماشا کردیم، البته این بچه بسیار بااستعداد بود، سرنوشتی در انسان‌ها تعیین‌کننده است و هیچ‌کس نمی‌توانست شرایط مرگش را درک کند، این یک ضایعه بزرگ برای تمام فوتبال شوروی بود.

(منبع : تسنیم)

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@

 اینستاگرام   itfootball.ir

آپارات itfootball

 

فوتبالبیس - طرح یادگیری فوتبال پایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

فرم ثبت نام