تاثیر رفتار مربیان بر عملکرد و رفتار بازیکن ها و هواداران تیم

تاثیر رفتار مربیان بر عملکرد و رفتار بازیکن ها و هواداران تیم

دپارتمان علمی آی تی فوتبال (مقالات آموزشی) :

به گزارش پایگاه علمی آی تی فوتبال : مربی تیم وظیفه بسیار مهمی در کنار زمین دارد که شاید همانند یک بازیکن دیده نشود. رفتار ها و تحلیل های درست به همراه انتقال درست اطلاعات می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد بازیکن ها داشته باشد.

تاثیر رفتار مربیان با بازیکنان فوتبال

شخصیت و تفکرهای مختلف مربیان باعث شده رفتارهای متفاوتی را از آنها ببینیم.

مربیانی که بسیار هیجانی و پرشور هستند و گاهی هواداران و بازیکنان را هم تحریک می کند و مربیان آرامی که حتی در لحظه به ثمر رسیدن گل هم آرام رفتار می کنند.

  • اما چه نوع رفتاری برای یک مربی و تیم بهتر است؟
  • آیا رفتار مربیان تاثیر زیادی در شرایط قبل و بعد بازی دارد؟
  • رفتار مربیان چقدر روی هواداران تاثیر دارد؟

 

طبق تحقیقات انجام شده علاوه بر بار فنی یک مربی که تاثیر زیادی بر عملکرد بازیکن ها دارد، رفتارها و صحبت های او می تواند شرایط را چندین برابر به سود یا ضرر تیم نماید. صحبت های جلسات فنی و حین تمرین میتواند بازیکن را از لحاظ روحی ریکاوری کند و همچنین انگیزه بازیکن را بالا ببرد و رفتار های صحیح یک بازیکن حرفه ای را به او آموزش دهد. ولی بیشترین تاثیرات در مصاحبه های قبل و بعد بازی و همچنین توصیه های حین بازی می باشد.

 مربیانی که قبل یا بعد بازی با هر نتیجه ای به تمجید بازیکنان خود می پردازند و با صحبت های حمایتی و درست شرایط بازیکنان تیم را حفظ می کنند ؛ باعث بالا رفتن انگیزه و یا جلوگیری از افت تیم می شوند.

جلسات و تمرینات فوتبال

جلسات فنی و تمرینات:

مربیان در جلسات تیم به غیر از مسائل فنی به صورت انگیزشی با بازیکن ها صحبت و سعی در افزایش روحیه و تمرکز آن ها می نمایند و معتقد هستند بحث روانی برعملکرد بازیکن در بازی تاثیر بسزایی دارد پس باید بازیکن با بهترین شرایط روحی وارد مسابقه شود.

در این حین مربی باید بسیار مراقب باشد که با تمامی بازیکنان با توجه به سن و سابقه بازی آن ها رفتار یکسانی داشته باشد که تیم دچار حاشیه درون تیمی و یا بدبینی بازیکنان نسبت به هم نشود.

 مربی باید درکنار دوستانه رفتار کردن قاطعیت درستی داشته باشد که بازیکن ها از او حساب ببرند. در مجموع رفتارهای مربی میتواند در تمرینات نشاط خوبی ایجاد کرده و همچنین انگیزه بالایی را برای موفقیت به وجود آورد.

مصاحبه های قبل و بعد مسابقات:

صحبت های مربیان قبل بازی می تواند تاثیر زیادی بر بازی بازیکنان و حتی هواداران تیم داشته باشد. مربیانی که قدرتمند قبل از بازی نظر می دهند تیم خود را با انگیزه بهتری به مسابقه می فرستند و در مقابل مربیانی که مدام به همه چیز ایراد می گیرند انگیزه تیم را برای جنگیدن کم می کنند. بسیار اهمیت دارد که در بازی های بزرگ شما بتوانید بازیکن را با بالاترین انگیزه به میدان بفرستید. به طور مثال در یکی از مسابقات دربی تهران سرمربی پرسپولیس آقای برانکو بازیکن های خود را به ۱۱ شیر توصیف کرد. چنین صحبت هایی قبل از مسابقات تاثیر زیادی برعملکرد بازیکنان دارد و نتایج خوبی به همراه دارد.اما در کنار تاثیر مثبت صحبت مربی بر بازیکن ها ، این صحبت ها بر روی هواداران تیم ها نیز موثر است. به طور مثال دعوت به استادیوم از هواداران برای حمایت و تشویق تیم خیلی در رفتار هواداران موثر است و در مقابل گاهی صحبت نسنجیده کاملا فضای هواداری را به حاشیه می برد که تاثیری منفی بر عملکرد تیم خواهد داشت. این نکات نشان می دهد مربی باید مراقب تمام صحبت های خود باشد که باعث تاثیر منفی نشود.

بعد از مسابقه هم رفتار و صحبت مربی با توجه به نتیجه بازی بسیار موثر است که تیم را مغرور یا ناامید نکند. همچنین در صورت از دست دادن امتیاز اگر مربی فقط به داوری و حاشیه توجه کند باعث می شود که اشتباهات بازیکن ها دیده نشود و بازیکنان به جای سعی درعملکرد بهتر به حواشی می پردازند و همه چیز را نقد می کنند به جز نقد فنی تیم…!

رفتار مربی در حین بازی

رفتار مربی در حین بازی:

بخش دیگری از رفتارهای مربی مربوط به حین بازی در کنار زمین است که تاثیر بسیار زیادی بر بازی دارد. مربی با تذکر به بازیکن ها نکات فنی و انگیزشی را حین بازی می گوید. تاثیر رفتار مربی در حین بازی خیلی بالاست که باید مربی در صحبت های خود بسیار دقت کند. کوچکترین رفتار نسنجیده می تواند تمام تیم را به هم بریزد. شاید واضح ترین رفتار نسنجیده یک مربی در حین بازی مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است که در بازی تیم ملی ایران و انگلیس هنگام مصدومیت علیرضا بیرانوند و تعویض اجباری با سید حسین حسینی مربی ایران کارلوس کیروش یکباره بر سر خود کوبید و تمام توان حسینی را از بین برد. مربی باید مراقب رفتار خود در حین بازی باشد که بیشترین انگیزه را به بازیکن ها بدهد و تاثیر بدی بر تماشاگران نگذارد.

جمع بندی:

در نهایت میتوان گفت در فوتبال روز دنیا در کنار مسائل فنی صحبت های روانشناسی مربیان تاثیر زیادی بر شرایط دارد و یک مربی یا باید روانشناس خوبی باشد یا  یک روانشناس در کنار خود داشته باشد. رفتارهای صحیح مربی در مجموعه تیم و هواداران می تواند موثر باشد و باید گفت این موضوع در فوتبال ایران بسیار واجب تر است.

 

نویسنده : حسام صحرائی    

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball

             
فوتبالبیس - طرح یادگیری فوتبال پایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

فرم ثبت نام