به گزارش پایگاه علمی آی تی فوتبال ، آنالیز فوتبال اصطلاحی است که ما بارها و بارها در زمان برگزاری مسابقات فوتبال یا بعد از آن شنیده‌ایم اما ممکن است با معنی درست این اصطلاح پر کاربرد آشنا نباشیم. از نظر بسیاری از کارشناسان فوتبال، آنالیز نتیجه بازی و خود مسابقه بر اساس صحبت‌ها و نظرات آن‌ها مشخص می‌شود. تیمی که برنده بازی بوده را به گونه‌ای موفق و بی عیب و نقص عنوان می‌کنند که انگار تیم بازنده هیچ تلاشی برای بازی نداشته و تمام بازیکنان و مربی در زمین بازی ناکارآمد بوده‌اند.

این دست نظرات هیچ ارتباطی با تحلیل و آنالیز بازی فوتبال ندارد و فقط نظر شخصی کارشناس است. به همین دلیل برای آشنایی شما با مفهوم درست آنالیز بازی تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی چگونگی آنالیز بازی و مراحل آن بپردازیم.

برای ثبت نام دوره تربیت آنالیزور حرفه ای فوتبال کلیک نمایید

دانش نظری و تجربی

در آنالیز فوتبال دو دانش نظری و تجربی باید در کنار هم قرار بگیرند. دانش نظری شما اطلاعات شما از فوتبال و این ‌که چه چیزی از یک بازیکن می‌خواهید را شامل می‌شود؛ این دانش از طریق مطالع به دست می‌آید. اما دانش تجربی از طریق مشاهده بازی‌ها و مطالعه در مورد فوتبال به دست می‌آید.

ابزارهای تحلیل و آنالیز

  • DVD or cd یا ویدئو
  • کامپیوتر و انیمیشن بازی
  • Tact Foot دوربینهای مدار بسته که حرکات را به صورت انیمیشن نمایش میدهد
  • فرم آنالیز بازیهای گذشته حریفان  

تحلیل بازی‌ها

در اتاق کار از طریق کامپیوتر، تلویزیون و رادیو می‌توانیم بازی را از تمام از زاوایا تحلیل کنیم. اما در طول بازی زمانی برای این کار ندارید، در این شرایط مربی باید با بازی خوانی درست و به موقع تصمیمات مهم و قاطعی بگیرد.

تحلیل تیم خود

بر خلاف تحلیل بازی که در بخش قبل گفته شد در این بخش شما باید به تحلیل تیم خودتان بپردازید. این تحلیل برای طراحی و برنامه ریزی جلسات تمرین صورت می‌گیرد. تحلیل تیم این گونه است که شما با مشاهده تیم و تمرینات آن تصمیم می‌گیرد که بازیکنان را چگونه برای مسابقه بعدی آماده کنید. به طور کلی این تحلیل برای آماده سازی و پیشرفت تیم انجام می‌گیرد. حال برای آماده سازی تیم چه کارهایی نیاز است؟ و چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه همین بخش به موارد مورد نیاز برای آماده سازی اشاره شده است.

۱) انتخاب بازیکنان تیم است. شما بازی‌های مختلف را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که چه بازیکنانی را باید برای مسابقه بعدی انتخاب کنید. یعنی باید بازیکنان را کاملا بررسی کنید.

۲) مرحله دوم آماده سازی بدنی بازیکنان است.

۳) مرحله سوم مربیگری فنی و تاکتیکی آن‌ها است. این که چگونه به آن‌ها آموزش داده شود، تا به نتیجه لازم برسیم. اگر نیازهای شخصی دارند آن‌ها را راهنمایی کنیم و …..

بعد از تمامی این مراحل شما باید تمامی بازیکنان را با سوالاتی مانند آیا او بازیکن کم کاری است؟، آیا به حد کافی برای تیم خود کار می کند ؟، او قادر به انجام چه کارهایی است ؟ و چه کارهایی را نمی‌تواند انجام دهد؟ ارزیابی و تحلیل کنید.

تحلیل تیم مقابل

تحلیل تیم مقابل یعنی مشخص کردن نقاط ضعف و قوت تیم مقابل، با توجه به بازیکنان، استراتژی، سیستم، تاکتیک‌های تهاجمی و تدافعی. برای این مرحله شما باید اطلاعات کافی و نوار بازی‌های تیم حریف‌ را تهیه کنید. بهترین کار فقط پخش کردن بخش‌هایی(حداکثر ۵ الی ۱۰ دقیقه) از بازی است که خودتان تشخیص می‌دهید، لازم نیست تمامی فیلم بازی را برای بازیکنان نمایش دهید. گفتن نکاتی که بازیکنان خودشان باید بدانند وظیفه شما نیست.

برای ثبت نام دوره تربیت آنالیزور حرفه ای فوتبال کلیک نمایید

(منبع : سایت ipcce.ir)

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball

دوره ایجنت نقل و انتقال بازیکن فوتبال